Czym jest prawo patentowe?

Każdy przedsiębiorca, który konstruuje nowatorskie urządzenie, chce, aby jego wynalazek i własność intelektualna była chroniona przed konkurencją w celu zyskania przewagi rynkowej. Sposobem na to jest uzyskanie patentu na wynalazek. W powyższym artykule omawiamy zagadnienia prawa patentowego.

Czytaj dalej

Przestępstwo a wykroczenie – jaka jest różnica?

Łamanie polskiego prawa definiowane jest pojęciem przestępstwa oraz wykroczenia. Wiele osób stosuje je zamiennie, choć w świetle prawa przestępstwo nie jest tym samym czynem co wykroczenie. W powyższym artykule wyjaśniamy znaczenie powyższych terminów oraz przedstawiamy istotne różnice między nimi.

Czytaj dalej

Kiedy wnoszony jest akt oskarżenia?

Akt oskarżenia to rodzaj pisma procesowego wnoszonego do sądu w postępowaniu karnym przez oskarżycieli publicznych (np. prokuratora, Policję), przez oskarżycieli prywatnych (np. osobę pokrzywdzoną) lub oskarżyciela posiłkowego w celu wydania przez sąd orzeczenia o winie i karze wobec osoby, która dopuściła się zarzucanego przestępstwa.

Czytaj dalej

Na czym polega obsługa prawna firm?

Każde przedsiębiorstwo niezależnie od wielkości i pozycji na rynku w pewnym momencie musi zmierzyć się z zawiłymi i niejasnymi przepisami polskiego prawa. Ich poprawna interpretacja bardzo często staje się niewykonalna, szczególnie dla osób nieposiadających wiedzy prawniczej. W takich sytuacjach niezbędne może okazać skorzystanie z usług prawnych świadczonych przez kancelarię adwokacką.

Czytaj dalej

Na czym polega stwierdzenie nabycia spadku?

Śmierć właściciel majątku sprawia, że jego dobra ruchome i nieruchome przechodzą na innych. Zdarzają się sytuacje, w których na mocy testamentu prawo do dziedziczenia mają osoby niepowiązane więzami krwi czy powinowactwem ze spadkodawcą.

Czytaj dalej

Zwolnienie z pracy – czy zawsze trzeba się z tym godzić?

Zwolnienie z pracy jest trudnym czasem, wiążącym się z ogromnym stresem. Szczególnie staje się problematyczne, gdy trzeba znaleźć nowe zatrudnienie, co nie zawsze jest prostą sprawą. Jeśli wymówienie pracy jest niezgodne z przepisami, warto udać się do adwokata i wystąpić do sądu.

Czytaj dalej

Kancelaria Adwokacka w Krakowie - Adwokat Mateusz Pieczka

Kraków: ul. Św. Wawrzyńca 39/5, 31-052 Kraków (I piętro) | E-mail: m.pieczka@krakow-adwokat.com | Tel. 536-356-300

Oświęcim: Rynek Główny 12 lok. 26, 32-600 Oświęcim (I piętro) | Tel. 536-356-300